« zpět

Jak na přílohy winmail.dat v e-mailech

Pokud máte obchodní partnery nebo kolegy, kteří používají Microsoft Outlook, možná jste se již setkali s mysteriózně vypadající přílohou e-mailu s názvem winmail.dat. O co se jedná a kam s tím?

Příloha winmail.dat je, zjednodušeně řešeno, výsledkem špatně nakonfigurovaného Outlooku odesilatele (případně Microsoft Exchange serveru).

V začátcích e-mailové éry se Microsoft pokoušel protlačit svůj formát RTF (Rich Text Format) pro zasílání formátovaného textu. Celé IT odvětví se však vydalo jinou cestou. Dnešní e-maily jsou formátovány pomocí HTML, stejně jako webové stránky. Nebyl by to ale Microsoft, kdyby se i dnes nesnažil zamořovat internet svými proprietárními pokusy a nestandardními formáty. I dnes vám může přijít e-mail s přílohou winmail.dat, který může obsahovat text v RTF formátu, a k tomu nejspíš i přílohy. Pokud jste zvídaví, jedná se o tzv. TNEF formát.

Jak to zobrazit

Jako příjemce e-mailu máte v zásadě dvě možnosti:

  1. Požádat odesilatele, aby si ve svém Outlooku vypnul TNEF. Jak na to se lze dočíst na stránkách Microsoftu.
  2. Použít online čtečku formátu TNEF.

Někteří e-mailoví klienti mají podporu TNEF příloh přímo integrovanou (třeba Seznam e-mail). Náš vlastní InTouch CRM tuto podporu nemá, podobně jako např. Thunderbird nebo Apple Mail.